The Cortland YMCA Comets Gymnastics Team and the Cortland Regional Sports Council played Host to the NYS YMCA Gymnastics Championships held at the Cortland Jr Sr High School this past weekend.
Over 225 gymnasts Represented YMCA’s from across New York State. Teams included Glens Falls YMCA Gliders, GLOW YMCA Fireflies, Lakewood YMCA Starz, Oneonta YMCA Sparklers, Rye YMCA, Saratoga Regional YMCA Springettes, Watertown YMCA Twisting Starz and the host team Cortland County Family YMCA COMETS.
39 gymnasts from Cortland, Homer, Groton, McGraw, Marathon, Moravia, Tully and Whitney Point represented the Cortland Comets Team in Levels 2 thru 7 and Xcel Sliver.
Cortland Comets Bought home 2nd place team honors at Level 7 and Xcel Silver along with 3rd place Team honors at Level 2, Level 3, Level 4 and Level 6.
Highlighting the Comets Team was Senior Riley Fetterly competing in her final competition walking away with 1st place All Around honors at the Level 6 Senior Age Division. Alongside Riley placing in the top spot at their respective Level and Age Division were Lulu Effinger Level 7, Brianna White Xcel Silver, Emma McGovern Level 7, Tatum Bonyak Level 4, Cameron Partigianoni Level 4, and Anna Ingraham Level 2.
All Around 2nd place winners at their respective Level and age division were Level 2 Kenzie Cartland and Kinley Parker at Level 4.
3rd Place All Around Honors were achieved at Xcel Silver competitor Lillian Hollenbeck and Cheyenne Coolidge at Level 4.
All Around Trophies were also won by Mallory Kline (L6), Saree Weed (L4), Eden West (L4), Alina Parker (L4), Sophia VanCise (L2), Julianna Mulvaney(L2) and Hayden Robillard (L2)
The Comets came home with
17 – individual 1st place event medals.
Brianna White(Xcel Silver) Vault, Bars and Floor
Emma McGovern (L7) Beam
Lulu Effinger(L7) Vault and Bars
Riley Fetterly(L6) Beam and Floor
Macie Quail(L6) Beam
Tatum Bonyak(L4) bars and Beam
Eden West(L4) beam
Cameron Partigianoni (L4) Beam and Floor
Kinley Parker (L4) Bars
Anna Ingraham (L2) Bars
Kenzie Cartland(L2) Beam
Hayden Robillard(L2) Vault
2nd place event medals were earned by:
Brianna White (XS) Beam
Lillian Hollenbeck (L4) Vault
Emma Mcgovern (L7) Bars
Lulu Effinger (L7) Floor
Riley Fetterly (L6) Vault
2nd Place event medals Cont.
Saree Weed (L4) Bars
Cheyenne Coolidge(L4) Beam
Cameron Partigianoni (L4) Bars
Kinley Parker(L4) Beam
Kenzie Cartland(2) Bars
Ailey Adams(2) Beam
3rd place Event Medals earned by
Lillian Hollenbeck Bars, Beam and Floor
Emma McGovern Floor
Riley Fetterly Bars
Mallory Kline Bars and Floor
Addison Matijas Bars and Floor
Cheyenne Coolidge Floor
Cameron Partigianoni Vault
Izzy O’Connor Vault and Bars
Kinley Parker Floor
Anna Ingraham Beam and Floor
Also placing in the event awards and bringing home medals were:
Emma McGovern Vault
Lulu Effinger Beam
Macie Quail Vault
Ashley Merritt Vault
Tatum Bonyak Floor
Saree Weed Beam
Eden West Vault and Bars
Alina Parker Bars, Beam and Floor
Sophia VanCise Vault, Beam and Floor
Kimberlie Edwards Bars
Addie Barkman Bars
Kenzie Cartland Floor
Julianna Mulvaney Vault and Floor
Hayden Robillard Bars and Beam
Harper Emmick Beam and Floor
Rylan Walkup Bars
Emma Litz Vault